1.    
  2.     Загальні правила гри в боулінг

Загальні правила гри в боулінг

Правило 1. Гра — Визначення
Гра у боулінг за системою десяти кеглів складається з десяти фреймів. Гравець кидає дві кулі в кожному з перших дев’яти фреймів, якщо тільки при першому кидку не відбувся страйк. У десятому фреймі гравець кидає три кулі, якщо зарахований страйк або спеа. Кожен кадр повинен завершуватися гравцем в звичайному порядку.

Правильним вважається кидок, при якому куля залишає місце, де знаходиться гравець, і перетинає лінію фолу на ігровий доріжці. Проводиться відлік очок при кожному кидку, якщо тільки не заявляється «помилкова посилка кулі». Кидок кулі повинен проводитися тільки вручну. Можна використовувати будь-які пристрої, що прикріплюються або прикладаються до кулі, які можуть виконувати допоміжну функцію при кидку або є рухомою частиною при кидку.

Правило 2. Гра — підрахунок очок
За винятком випадків, коли при першому кидку стався страйк, кількість збитих кеглів гравцем при першому кидку кулі наголошується в невеликому квадратику у верхньому лівому куті відповідної кадру на моніторі, а кількість кеглів, збитих гравцем при другому кидку кулі, наголошується в квадратику у верхньому правому куті кадру. Якщо ні одна з кеглів стоять у фреймі не збита при другому кидку кулі, в полі підрахунку очок ставиться прочерк (-). Сумарний рахунок за дві спроби підраховується і висвічується на моніторі відразу ж.

Правило 3. «Страйк»
Якщо при першому кидку кулі у фреймі збивається весь комплект встановлених кеглів, то зараховується страйк. Страйк зазначається знаком (Х) в невеликому квадратику у верхньому лівому куті відповідного фрейму. Один страйк оцінюється в 10 очок плюс кількість кеглів, збитих гравцем за наступні два кидки кулі.

Правило 4. «Дабл»
Два послідовних страйку називаються даблом. У цьому випадку за перший страйк нараховується 20 очок плюс кількість кеглів, збитих гравцем при першому кидку кулі відразу після другого страйку.

Правило 5. «Тріпл»
Три послідовних страйку називаються триплом. У цьому випадку за перший страйк нараховується 30 очок. Для того, щоб отримати максимальну кількість очок, рівну 300, гравцеві потрібно вибити послідовно 12 страйків.

Правило 6. «Спеа»
Спеа зараховується, якщо кеглі, залишилися стояти після першого кидка кулі, збиваються при другому кидку кулі в даному кадрі. Спеа позначається знаком (/) у верхньому правому кутку відповідного кадру. У цьому випадку за спеа нараховується 10 очок плюс кількість кеглів, збитих гравцем при наступному кидку кулі.

Правило 7. Відкритий кадр
Якщо гравцеві не вдається збити всі 10 кеглів за два кидки кулі в одному фреймі, це називається відкритим кадром, якщо тільки кеглі продовжують стояти після першого кидка кулі не утворюють «спліт».

Правило 8. «Спліт»
Спліт називається таке положення кілька кеглів залишилися стояти після першого кидка кулі, при якому перша (головна) кегля впала і:

Принаймні, одна кегля впала між двома або кількома стоять кеглями, наприклад, між 7-ою і 9-ої або 3-ої і 10-ої.
Принаймні, одна кегля впала відразу перед двома або більше стоять кеглями, наприклад, 5-6.

Спліт, зазвичай, позначається на моніторі як (O).

Правило 9. Стиль гри
Гра здійснюється на двох доріжках (одна пара), що примикають один до одного. Члени конкуруючих команд, трійки, пари або незалежні гравці повинні один за іншим у звичайному порядку змагатися в одному фреймі на одній доріжці, а для наступного кадру переходити на іншу доріжку, поки на кожній з двох доріжок пари не будуть зіграні за п’ять фреймів.

Правило 10. Правильне збивання кеглів
Кидок кулі вважається вчиненим, коли гравець послав кулю і цей м’яч перетнув лінію фолу. Підраховується кожен кидок кулі, якщо тільки куля не оголошується помилковим. Кидок кулі повинен бути виконаний тільки рукою. Забороняється використання будь-яких пристосувань у складі самого кулі або прикріплених до нього, які від’єднуються після кидка, або які переміщуються під час кидка.
Вважається, що гравець збив кеглі правильно, якщо виконуються наступні умови:

Кеглі впали або злетіли з майданчика під дією кулі або який-небудь кеглі.
Кеглі впали або злетіли з майданчика під дією кеглі, отскочившей від бічної перегородки або заднього борту.
Кеглі впали або злетіли з майданчика під дією кеглі, отскочившей від прибирає дошки, коли вона перебувала на майданчику перед збиранням збитих кеглів.
Кеглі, які нахилилися і оперлися на стінку відбійника або бічну перегородку.

Всі такі кеглі вважаються збитими і повинні бути видалені з майданчика до наступного кидка кулі.

Правило 11. Неправильне збивання кеглів
Якщо відбувається одна з подій, вказаних нижче, кидок кулі зараховується, а наступне за ним збивання кеглів немає:

Куля виходить за межі доріжки до досягнення кеглів.
М’яч відскакує від заднього борту.
Кегля відскакує після контакту з тілом, руками чи ногами співробітника, відповідального за встановлення кеглів.
Відбувається контакт кеглі з механічним пристроєм установки кеглів.
Яка-небудь кегля падає при видаленні збитих кеглів.
Яка-небудь кегля падає при контакті з співробітником, відповідальним за встановлення кеглів.
Гравець порушує правила.
Кидок кулі здійснюється, коли з доріжки або з ринви ще не прибрані збиті кеглі і куля стосується цих збитих кеглів перед тим як зійти з поверхні доріжки.

Якщо відбувається неправильне збивання кеглів і гравець отримує право на додаткові кидки кулі в даному фреймі, неправильно збита кегля або кеглі повинні бути встановлені на те місце, на якому вони спочатку стояли.

Правило 12. Кеглі — неправильна установка
Якщо при першому або другому кидку кулі одразу після кидка виявляється, що одна або кілька кеглів встановлені неправильно, але всі необхідні кеглі є в наявності, цей кидок кулі і відповідний результат зараховуються. Відповідальність за визначенням правильності установки кеглів лежить на самому гравцеві. Перед виконанням кидка гравець, який помітив неправильну установку кеглів, повинен сам наполягти на їх правильній установці, в іншому випадку первісна встановлення кеглів буде вважатися правильною.
Забороняється змінювати положення якої-небудь кеглі, залишилася стояти після кидка кулі. Це означає, що якщо кеглі зсуваються механічним пристроєм установки кеглів, то вони повинні залишитися на своєму новому місці і їх ручна перестановка забороняється.

Правило 13. Кеглі — відскік
Якщо стався відскок кеглів, і вони залишилися стояти на доріжці, то ці кеглі вважаються не збитими.

Правило 14. Кеглі — які з них вважаються збитими
Тільки ті кеглі можуть бути зараховані збитими, які були фактично збиті або повністю зміщені з ігрової поверхні доріжки в результаті правильного кидка кулі.

Правило 15. Кеглі — заміна
У разі поломки або іншого ушкодження кеглі в процесі гри, ця кегля повинна бути замінена на іншу, стан і вага якої як можна ближче відповідає іншим кеглем з використовуваного комплекту. Необхідність заміни кеглів визначається посадовими особами даного турніру.

Правило 16. Помилковий куля
Куля оголошується помилковим в будь-якому з наступних випадків:

Одразу після кидка кулі (і до наступного кидка кулі на тій же доріжці) з’ясовується, що одна або кілька кеглів з комплекту відсутня.
Співробітник, що відповідає за встановлення кеглів, стосується будь-якої стоїть кеглі до того, як куля докочується до кеглів.
Співробітник, що відповідає за встановлення кеглів, знімає або доторкається до будь впала кеглі, до того, як вона зупиниться.
Гравець здійснює кидок кулі не по своїй доріжці або не в свою чергу. Або один гравець з кожної команди на парі доріжок здійснює посилку кулі не по своїй доріжці.
Наявність фізичної перешкоди з боку іншого гравця, глядача або рухомого об’єкта або співробітника, відповідального за встановлення кеглів, під час виконання кидка кулі і до його завершення. У цьому випадку потерпілий гравець може або погодитися з результатом даного кидка, або заявити, що куля є помилковим.
Яка-небудь кегля зміщується або падає під час посилки кулі, але до того, як куля досяг кеглів.
Посланий куля наштовхується на сторонній предмет.

При оголошенні кулі помилковим, посилка не зараховується. Всі кеглі, які стояли при оголошенні кулі помилковим, повинні бути переставлені, а гравець отримує можливість виконати кидок кулі заново.

Правило 17. Кидок кулі по неправильній доріжці (для офіційних змагань)
Кожна гра проводиться учасниками на парі доріжок. Після одного, двох ігор (не більше) всі учасники по команді судді переходять на інші пари доріжок. При оголошенні кулі помилковим гравець або гравці повинні виконати кидок по правильній доріжці в наступних випадках:

Один гравець кидає м’яч по неправильній доріжці.
Один гравець з кожної команди на парі доріжок кидає кулю по неправильній доріжці. Якщо декілька гравців з однієї і тієї ж команди по черзі кидають м’яч по неправильній доріжці, то цей кадр буде дограний без змін. Всі наступні кадри повинні починатися на правильній стежці.

Правило 18. Визначення фолу (порушення)
Фол (порушення) фіксується, якщо гравець будь-якою частиною свого тіла перейде або заступить за лінію фолу, а також доторкнеться до будь-якої частини доріжки, обладнання або конструкції (споруди) під час або після кидка кулі. Куля вважається таким, що перебуває в грі, поки той же або інший гравець не займе місце для виконання наступного кидка кулі.

Правило 19. Умисне порушення (фол)
Якщо гравець у своїх інтересах порушує правила умисно, результат цього кидка кулі цим гравцем анулюється, а подальші кидки в даному фреймі для цього гравця не дозволяються.

Правило 20. Зарахування порушення правил при кидку
При фіксуванні порушення (фолу) кидок кулі зараховується, але кеглі, збиті при цьому кидку, не враховуються. Якщо гравець, що зробив фол, має право на додаткові кидки кулі в даному фреймі, то кеглі, збиті кулею при реєстрації фолу, повинні бути встановлені заново.

Правило 21. Очевидний фол
Фол фіксується, навіть якщо він не визначається автоматичним пристроєм реєстрації фолу або суддею, але вчинення цього фолу очевидно для наступних осіб:

Для обох капітанів (представників) або одного чи кількох гравців з конкуруючих команд.
Для офіційних осіб стежать за грою і рахунком.
Для офіційної особи, відповідальної за проведення турніру.

Правило 22. Фол — протест
Після оголошення фолу протести не приймаються, за винятком наступних випадків:

Доведено, що в роботі автоматичного пристрою реєстрації фолу є збої.
Є вагомі докази того, що гравець не скоював фолу.

Правило 23. Умовний куля
У випадку подачі протесту, предметом якого є фол, правильне падіння кегель або помилковий куля, і який не може бути негайно вирішена офіційними особами, відповідальними за проведення турніру, гравець повинен кинути умовний куля або переграти кадр.
У разі виникнення спірної ситуації при першому кидку гравця в будь-якому кадрі, або при другому кидку гравця у десятому фреймі після страйку при першому кидку у десятому кадрі:

Якщо спірна ситуація вирішилася незалежно від того здійснював гравець фол чи ні, цей гравець повинен завершити кадр, а потім кинути умовний кулю в таку розстановку кеглів, яка стояла б, якби спірні кеглі (кегля) не впали.
Якщо предметом спору є сумнівне неправильне падіння кеглів, гравець повинен завершити кадр, а потім кинути умовний кулю в таку розстановку кеглів, яка стояла б, якби спірні кеглі (кегля) не впали.
Якщо спірна ситуація вирішилася незалежно від того мав бути оголошений помилковий куля чи ні, гравець повинен завершити кадр, а потім зіграти спірний кадр повністю.
Якщо спір виникає у додатковій спробі або в третьому кидку десятого кадру, то спірне куля не призначається, якщо тільки спірна ситуація не вирішилася незалежно від того мав бути оголошений помилковий куля чи ні.

У цьому випадку умовний шар повинен кидатися в ту ж розстановку кеглів, яка стояла при кидку кулі, став предметом спору.

Написати коментар