1.    
  2.     Як зроблена куля для боулінгу?

Як зроблена куля для боулінгу?

Ідеальна форма кулі для боулінгу може створити хибне уявлення про його однорідною структурою. Сучасний професійний куля складається з двох основних частин: ядра і покриття.

Ядро звичайного кулі (того, що пропонується в клубах на прокат і називається тому хауз-бол) — це сфера, виконана повністю з однорідного матеріалу (рис. 1). В ядро же спортивних куль включається ваговій блок (weight block) і навколишнє його заливка, що утворює сферу (рис. 2). Ваговий блок може складатися з кількох частин і мати найрізноманітніші форми, в залежності від задуму виробників і призначення кулі. Саме наявність в ядрі вагового блоку дозволяє істотно вплинути на траєкторію руху кулі.

Покриття ядра — другий за важливістю для визначення призначення кулі фактор. Залежно від матеріалу покриття новітньої історії боулінгу відомі каучукові, пластикові, уретанові, реактивні і проактивне кулі.

Каучукове покриття було єдиним до 1959 р. Дерев’яні доріжки м’якше сучасних полімерних, і жорсткий каучуковй куля мав на них доброю енергією і легко контролювався. Зараз купити новий каучуковий м’яч практично неможливо.
Пластик (поліестр) з’явився в 1959 р. як реакція на розвиток технології покриття доріжок. Пластикові кулі залучали різноманітністю кольору і відносною дешевизною. Такі кулі легко контролюються на доріжці будь-якої жорсткості і з будь-яким малюнком олії. Тому пластмасові кулі ідеальні для початківців гравців, і саме вони досі виконують функцію хауз-болов. При цьому «пластик» обов’язково входить в арсенал досвідчених спортсменів для виконання прямих ударів «спеа» для добивання кегель другим кидком.
Уретан в якості покриття шаров був вперше представлений в 1981 р. Цей матеріал більш жорсткий, міцний і зносостійкий. Кулі з уретановым покриттям здатні закручуватися швидше, ніж каучукові або пластикові. Вони забезпечують хороше зчеплення на маслі і достатню тертя в сухій зоні. Уретан легко обробляється, що надає гравцям широкі можливості індивідуальної оптимізації кулі.
Реактивні кулі вперше з’явилися в 1991 р. Покриття цих куль зроблено зі складних композитних матеріалів із загальним назвою «реактивна гума», яка забезпечує потужну реакцію в кінці доріжки. Реактивні кулі вимагають від гравця певних навиків, оскільки потребують стабільному контролі, тому зазвичай не рекомендуються новачкам. При правильному використанні ці кулі забезпечують високі результати., але на жаль, вони недовговічні — 5500 кидків достатньо для сильного вбирання масла з доріжки в реактивне покриття і втрати якостей.

 Проактивні кулі — поки останнє слово в технології покриття кулі для боулінгу. Вони робляться на базі реактивыных, але з додаванням на поверхню тонкого шару (3-4 молекули) із спеціального матеріалу, який активно взаємодіє з поверхнею доріжки в процесі руху кулі. Ця технологія отримала назву «particle technology». Вона забезпечує ще більш потужну реакцію кулі, але і вимагає від гравця ще більшого досвіду володіння технікою. Проактивні та реактивні кулі — найдорожчі і недовговічні, але самі «результативні». Сьогодні всі професіонали використовують ці кулі для першого кидка.

Вимоги, що пред’являються до куль для гри в 10-кегельний боулінг систематизовані й уніфіковані. Шар повинен бути зроблений з неметалевого матеріалу без внутрішніх порожнеч і відповідати прийнятим стандартам щодо ваги, розмірів та балансу. Довжина окружності м’яча повинна бути не більше 68,58 см, і не менше 67,82 кв.м див. Максимально допустима вага кулі — 7,264 кг (16 фунтів). Обмежень по мінімальній вазі кулі не існує. Діаметр кулі повинен бути постійним по всіх осях.

Поверхня кулі повинна бути рівною і гладкою, без будь-яких заглиблень, за винятком отворів для захоплення кулі і фабричних знаків маркування. Для декоративних цілей виробникам дозволяється використовувати дрібні рефлексивні частинки за умови, що вони рівномірно розподілені під прозорим покриттям на глибині принаймні 5 мм від поверхні, а їх загальна вага не перевищує 14,17 р. Поверхнева твердість кулі для боулінгу не повинна бути менше 72 D.

Гравець не повинен вміщувати на зовнішню поверхню кулі ніякий додатковий матеріал, крім відзнак або знаків для спостереження за рухом кулі, за умови, що ці знаки плоско розташовані на зовнішній поверхні кулі. Додавання металу або будь-якої іншої речовини, відмінного від матеріалу, використаного виробником, заборонено, а список хімічних засобів, дозволених для обробки поверхні кулі, строго регламентований.
Динамічні характеристики кулі

Динамічні характеристики кулі — це заявленнные виробником можливості кулі, виражені в умовних уніфікованих і систематизованих параметрах. Найбільш важливими з них для розуміння при виборі кулі є наступні:

Флэа-потенціал (Flare Potential) — переміщення кута первісної осі обертання (у момент, коли гравець відпускає куля) до кута осі обертання в заключний момент руху кулі по доріжці (у момент зіткнення з кеглями). Про величину флеа можна судити по масляного сліду на поверхні кулі після кидка. Куля, що здійснює обертання навколо однієї постійної осі, не має ніякого флэа потенціалу. У такому разі слід від масла представляє одне замкнуте кільце. При позитивному значенні флеа-потенціалу слід від масла має вигляд спіралі, а його величина — це максимальна відстань переміщення осі кулі, за умови кидка з максимальною силою.

Гравець не завжди може повністю використовувати потенціал флеа. Велика величина флэа-потенціалу означає, що куля на кожному наступному обертанні стосується доріжки нової, сухою поверхнею. На намазала частині доріжки це не сильно впливає на рух кулі, але в сухій зоні сухі поверхні кулі стикаються з сухою поверхнею доріжки, що збільшує коефіцієнт тертя і призводить до раннього і більш довгому (не яскраво вираженого) хуку.

Навпаки, при меншому значенні флэа-потенціалу куля заходить на суху зону забрудненої в олії поверхнею, тертя зменшується і відбувається подальший рух, в результаті чого хук настає пізніше і стає більш визначеним. Флэа-потенціал також показує, які кулі краще підійдуть для сильно намазаних доріжок (флеа потенціал), а які — для більш сухих (флеа потенціал менше).

РГ (RG) — Радіус гирации показує, наскільки швидко куля починає обертатися після того, як гравець його відпускає. Куля з великим РГ на сухих доріжках довше зберігає енергію і починає закручуватися пізніше. Куля з маленьким РГ на сильно намазаних доріжках закручується швидко, причому її траєкторія являє собою більш плавну дугу. Для вимірювання РГ кулі використовують три осі. Вісь Z проходить через точку PIN — точку на поверхні кулі, яка позначається кольором, відмінним від кольору покриття, і вказує на осьовий напрямок внутрішнього вагового блоку. Вісь Х знаходиться на відстані 6,75 дюймів від піну і проходить через центр тяжкості (цю точку виробники шаров також окремо позначають на поверхні кулі). Вісь Y рівновіддалена на відстань 6,75 дюймів від осей Х і Z.

Незважаючи на те, що всі кулі одного ваги мають однаковий розмір, конструкція у всіх куль різна. У деяких одне ядро і одне покриття, в інших — ядро і покриття складаються з двох , трьох і більше частин. Кожен з матеріалів, використовуваних у виробництві ядер, має певну щільність (відношення маси до одиниці об’єму). Наприклад, цирмонит (використовуваний в кулях Columbia) має більшу щільність, ніж вісмут-графіт (в кулях Brunswick), який, у свою чергу, по щільності перевершує обпалену кераміку в інших кулях від Columbia і Track. При цьому у всіх куль є одна загальна характеристика — відстань, на якій перебуває вага кулі від осі його обертання. Це відстань і є радіус гирации (РГ). Значення РГ розраховується як квадратний корінь з відношення моменту інерції кулі до його маси.

Розглянемо для прикладу куля з максимальним радіусом — 4,2975 дюймів. Теоретично величина РГ може змінюватися від величини, близької до нуля (якщо ядро зроблено з ультра-щільних матеріалів, а покриття — з матеріалів найменшої щільності) до трохи менше 4, 2975 дюймів (якщо ультра-щільні матеріали використані для покриття, а в центрі кулі — легкий піновидний матеріал). У першому випадку тяжкість кулі зміщена до центру, у другому — до поверхні. Проблема в тому, що, якщо б величина РГ не була обмежена, різниця в русі куль була б величезна. Перший шар закрутиться відразу ж і скотиться в жолоб, другий прокотиться по всій довжині доріжки і не закрутиться ніколи.

Щоб стандартизувати характеристики руху кулі вже на стадії виробництва, ABC/WIBC ввів мінімальну і максимальну допустимі величини РГ. Мінімум РГ — 2,430 дюймів, максимум — 2,800 дюймів. Це означає, що кожен шар повинен рухатися так, щоб його вага обертався в межах 2,430 – 2,800 дюймів від осі. Оскільки діапазон можливих величин РГ — від 0 до 4,2975 дюймів, практично всі кулі потрапляють у розряд куль з середнім РГ. Тому, коли говорять про кулях з малим, середнім або великим РГ, мається на увазі показник в межах дозволених середніх величин РГ (2,430 – 2,800 дюймів), а саме: маленький РГ = 2,430 – 2,540 дюймів, середній РГ = 2,541 – 2,690 дюймів, великий РГ = 2,691 – 2,800 дюймів. Природно, за законами математики і динаміки межі маленького, середнього і великого РГ для куль з великим флэа-потенціалом трохи більше.

Що показує РГ? Як і все в боулінгу, окремо взята величина РГ сама по собі може сказати небагато. Це індикатор довжини. На поведінці куль це позначається так: кулі з маленьким РГ закручуються легше і швидше, т. к. їх вага розташований відносно близько до центру кулі і раніше заходять на хук; кулі з середнім РГ трохи важче закрутити (потрібно докласти більше сил), і в більшості випадків куля котиться по доріжці далі, потім закручується і переходить до хуку пізніше, ніж куля з маленьким РГ; кулі з великим РГ закручуються найважче, так як їх вага сконцентрований далеко від центру, котяться по доріжці далі, закручуються набагато пізніше і йдуть на хук пізніше куль інших типів.

Диференціал (Differential) — різниця між найбільшим і найменшим РГ для даного кулі, яка залежить від його ваги. Розрахуйте найбільший РГ, відніміть з нього найменший РГ, і отримаєте диференціал. ABC/WIBC встановив стандарт для максимального диференціала — 0,080. Мінімального стандарту не існує. Що показує диференціал? Цей показник тісно пов’язаний з флэа-потенціалом кулі. Кулі з диференціалом 0,01 – 0,02 володіють меншим флэа-потенціалом, 0,03 – 0,04 — середнім, а 0,05 – 0,08 — великим флэа-потенціалом. Також диференціал вказує на те, наскільки різне розташування отворів для пальців може вплинути на довжину руху кулі. Кулі з маленьким диференціалом можуть при різному свердлінні демонструвати невелику різницю в довжині (40-80 см), а різниця в довжині руху куль з дуже великим диференціалом може перевершувати 3 м.

Хук (Hook) — це різкий поворот в русі кулі справа наліво (для правшів). Для гравця великого значення не має, як і для вибору кулі. Чому ж цю характеристику включають у всі таблиці? Тому що багато гравців вірять, що хук означає «тільки страйки». Величина хука просто вказує, скільки дощок доріжки в середньому може перетнути певний куля при правильному кидку на підставі всіх вищевикладених характеристик. Зауважимо, це досить приблизне, неточне число. Воно не скаже, де і чому куля заходить на хук, що набагато важливіше. Саме по собі значення «хук» — даремна інформація.

Довжина (Length) — величина, яка показує, як далеко м’яч прокотиться по доріжці, перш ніж перейти до хуку. Вона не включає поправку на ковзання (залежить від типу намазування доріжки) або на додаткову обробку поверхні кулі (матування або полірування). Різні виробники використовують власну шкалу вимірювання цієї величини (зазвичай від 1 до 10 або від 1 до 20).

Бекенда (Backend/Backends) — характеристика, що має 2 значення. По-перше, це — задня частина доріжки, безпосередньо перед кеглями, на якій повинен відбутися хук. Згадується також як «суха зона», тобто частину доріжки, не покрита маслом. По-друге, як динамічна характеристика кулі, — кут або ступінь хука на брейк-пойнті (точка різкої зміни траєкторії). Зауважимо, що брейк-пойнт може наступити на будь-якому віддаленні від початку доріжки і необов’язково на сухій зоні. Динамічна характеристика кулі «бекенда» показує не місце, де куля заходить на хук, а величину кута хука. Зазвичай вимірюється за шкалою від 1 до 10. Це умовні цифри, використовувані виключно для цілей порівняння.

Написати коментар